Юрій Луценко

ХУДОЖНИКИ ЧОРНУХИНЩИНИ

Луценко Юрій Іполітович

Р.н. 7.09.1938 р.

луц 14

   Юрій Іполітович Луценко народився 7 вересня 1938 року в селі Бондарі Чорнухинського району Полтавської області . Його батьки Іполіт Федорович та Надія Олексіївна були освічені і обдаровані люди. Любов до мистецтва до нього перейшла від батька. який теж мав здібності до малювання.  Але батько передчасно помер і після закінчення 7 класів Юрій пішов працювати в колгосп. Було йому в той час – 16 років. В 1957 році Юрія призвали в армію. Служить йому довелося в Одесі. Під час служби він познайомився з земляком. уродженцем с.Скибенці Володимиром Мусієнком, який був художником у військовій частині і багато в чому допоміг, щоб і Юрій працював з ним. Через деякий час Юрій став служити художником-оформлювачем. Працював він сумлінно і за сприяння командування військової частини він будучи солдатом поступає студентом-заочником  в Московський Заочний Університет Мистецтв на факультет образотворчого мистецтва, який закінчив вже після служби в армії. Після демобілізації Юрій повертається додому в Бондарі і з 21 грудня 1960 року починає працювати художником-оформлювачем Чорнухинського районного Будинку культури. На цій роботі він і працював аж до виходу на пенсію.
Юрій Іполітович одружений. Він з дружиною Раїсою виростили двох дітей: дочку Аллу та сина Тараса.
За своє життя ним створено тисячі картин, етюдів,  інших творчих робіт. Його картини неодноразово виставлялись на художніх виставках. проведено також багато і персональних виставок мистця. Протягом всього життя він постійно звертався до творчості Тараса Шевченка і Григорія Сковороди. Його вклад в живописну Сковородиніану є одним з найбільших в Україні і світі.
Юрій Іполітович в минулому році відзначив своє семидесятиліття. Він і сьогодні в міру сил та здоров’я працює у своїй майстерні, виношує нові творчі задуми.

М.Дорошенко. 21.01.2009 р.

луц 13

В день одруження.
На фото: попереду – Раїса і Юрій Луценки, позаду:
Дмитро Павлович Сушко, Тетяна Сушко, Микола Гальченко. 1967 рік.

луц12 луц 11

          Ю.Луценко за роботою.                      В майстерні художника.  2009 р.

Ювілейна виставка.

Нещодавно в Чорнухинському  літературно-меморіальному музеї  Г.С.Сковороди презентовано виставку знаного і шанованого чорнушанами художника Юрія Іполитовича Луценка. Виставка – чудовий подарунок мешканцям і гостям селища та музею. Таке свято краси художник дарує уже не вперше. Цього року до 70-річчя ювіляра та з нагоди 65-річниці визволення району від німецько-фашистських загарбників стіни виставкової зали музею знову приміряли до себе близько 40-а полотен художника, щоб вкотре об`єднати енергетику мудрості філософа-земляка з життєдайною енергетикою художника-земляка.

   Юрій Іполитович створив таку багату колекцію картин, якою не може похвалитися жоден художник району. З під його пензля виходять в світ твори, як сповідь в любові до рідного краю, до шанованих людей, до земної краси. Юрій Іполитович працює  в різних жанрах: портрет,
пейзаж, натюрморт, іконопис… і все йому до снаги.
Особливе місце в його творчості займає Сковородиніана.  Вперше до образу філософа художник звернувся в 1963 році, коли писав його портрет і з того часу Григорій Сковорода постійно присутній у творчості Луценка. Для створення образу Сковороди далися взнаки земляцькі почуття художника, які стали стимулом для пізнання філософського світогляду Сковороди. Мабуть із них – зовнішньої та внутрішньої сполук і народжувалися твори.
Привітати митця з ювілеєм на відкриття виставки  прийшли керівники району, діячі культури та мистецтва, голова «Чорнухинського фонду Григорія Сковороди», гості, родина та друзі.
Запрошуємо всіх чорнушан відвідати виставку, насолодитися чарівним світом барв живопису, наситити, збагатити свій духовний світ цією енергетикою.

Тетяна. Гринь

луц9  луц 10

луц8  луц 7

луц 4 луц5 луц3  луц6

Картини на виставці.

img017  Стаття про Луценка

Статті різних років у “Новій праці”.

луц2

Стаття в газеті «Коло».

луц1

Юрій Луценко з дружиною Раїсою на святкуванні століття Бондарівської школи. . 2012 р.

IMG_20150708_102238     IMG_20150708_102154

IMG_20150708_102406

Репродукції Ю.Луценка у альбомі-каталозі. 2014 р.

луц3